سفارش تبلیغ
صبا ویژن
خداوند متعال، مؤمنِ دانایِ ژرف اندیشِ پارسایِ فروتنِ آزرمگینِ دانشورِ خوش خویِ میانه روِ با انصاف رادوست دارد . [امام علی علیه السلام]
 
شنبه 91 تیر 31 , ساعت 12:47 صبح

یکی از رفقاء سوالی پرسید که:

من باید در شالی زارها در ماه تابستان در زیر آفتاب و درجه هواهی بالای 40 درجه بیش از هشت ساعت کار می کنم. همچنین کارم را نمی توانم تعطیل بکنم.

حال برای روزه گرفتن باید چه کار بکنم.

جوابش این طور به نظرم رسید:

همان طور که میدانی، ماه رمضان ماه مهمانی خداست. خدا در این ماه به دنبال بیرون آوردن انسانها از فکر شکم و داخل کردن انسان در فکر دل است. پس چه بهتر که در این ماه روزه ها را بگیری.

ولی اگر کارتون به گونه ای است که نمی توانید به شخص دیگری واگذار نمایید، یا هزینه ی زیادی را متحمل می شوید، می توانید یکی از این دو عمل را انجام دهید:

راه اول: به 24 کیلومتری شهرتان مسافرت بکنید، در آنجا غذا و آب بخورید، و بعد به شهرتان برگدید. در این صورت دیگر شما روزه دار نخواهید بود.

البته باید بعد از ماه رمضان - مثلا در زمستان - روزه های خود را قضاء کنید.

راه دوم: هر روز روزه بگیر، ولی هر وقت به حدی تشنه و گرسنه شدی که سختی بسیار زیادی داشت، به حدی که بتوانی روزه ی خود را ادامه بدهی، آب و غذا بخور. و دوباره روزه ی خود را ادامه بده. در این صورت نیز باید روزه های خود را بعدا قضاء نماید، ولی کفاره ای بر گردن او نیست.

این نظر مشهورترین نظر مراجع عظام تقلید محترم همانند سیستانی، مکارم شیرازی و ... می باشد.

در آخر نیز لازم به ذکر حدیثی در فضل روزه در گرمای هوا اشاره شود:

حضرت امام صادق(ع) می فرمایند: کسی که در هوای گرم تابستان روزه باشد و دچار تشنگی شود، خداوند هزار ملک را ماموریت می دهد که او را مورد نوازش قرار دهند و تا هنگام افطار او را به رحمت خدا و بهشت بشارت دهند. در این هنگام خداوند به او می فرماید: چه معطر و زیباست بوی خوش تو و روح پاک تو! ای ملائکه من شاهد باشید که من او را آمرزیده ام و او را مشمول رحمتم قرار داده ام.لیست کل یادداشت های این وبلاگ

 
 
azzahra