سفارش تبلیغ
صبا ویژن
[ و او را از خیر پرسیدند فرمود : ] خیر آن نیست که مال و فرزندت بسیار شود ، بلکه خیر آن است که دانشت فراوان گردد و بردبارى‏ات بزرگمقدار ، و بر مردمان سرافرازى کنى به پرستش پروردگار . پس اگر کارى نیک کردى خدا را سپاس گویى و اگر گناه ورزیدى از او آمرزش جویى ، و در دنیا خیرى نبود جز دو کس را : یکى آن که گناهانى ورزید و به توبه آن گناهان را در رسید ، و دیگرى آن که در کارهاى نیکو شتابید . [نهج البلاغه]
 
چهارشنبه 91 خرداد 17 , ساعت 6:7 صبح

از معضلاتی که در جامعه ی امروز زیاد داده می شود، همراهی مادران محجبه با دخترانی بی حجاب است. مادری که برای راضی کردن دخترش نسبت به انتخاب مدل لباسش دچار معضل شده است. به همین دلیل از دغدغه های مهم پدر و مادران این است که: چگونه می توانیم فرزندان با عفافی داشته باشیم؟
جواب این سوال را می توان در چندین پست ذکر کرد. و در هر پست به چندین راه کار تربیتی پرداخته می شود.

گام نخست: پدر و مادرها لطفا رعایت کنند! (توضیح گام را در اینجا بخوانید)

گام دوم: اعتقاد قلبی و التزام عملی والدین به دستورات دینی و ارائه الگویی عملی. وضیح گام را در اینجا بخوانید)

گام سوم: لطفا به فرزندانتان در مورد حجاب چیزی نگویید! (توضیح گام را در اینجا بخوانید)

به فرزند خود شخصیت (توضیح گام را در اینجا بخوانید) و حریت (توضیح گام را در اینجا بخوانید) و روحیه تفکر بدهیم. (توضیح گام را در اینجا بخوانید)

همانگونه که ذکر شد تقلید پذیری یکی از راه های ایجاد روحیه  شخصیت  و  حریت  و  تفکر  است.
آفات تقلید پذیری: 1- از آنجایی که پدر و مادر در خانه الگو هستند، والدین نباید خدشه دار بشوند. هنگامی که پدر نسبت به مادر اینگونه بگوید: مادرت حرف حسابی نمیزنه. بچه با خود می گوید: پس مادر نمیتواند الگویی برای من باشد.

تقلید

2- اگر الگو انسان خوبی بود، اگر جنبه ای از الگو بودن او از بین برود، جنبه ی دیگر الگو را تقویت بکنیم.مثلا اگر عفت یک الگویی مورد خدشه قرار گرفت، جنبه ی صداقت او تقویت شود. تا فرزند همیشه بتواند از انسان محبوب خود استفاده بکند.
3-  جهت از بین بردن الگوهای منفی، صرف گوشزد کردن ضعفهای او کافی است. اگر چه نباید با برشمردن تمام ضعفهای الگو، حالت تدافعی به فرزند بدهیم. بلکه در موضع و زمان مناسب، با ایجاد یک پرسش جوان یا نوجوان را به حالت تفکر فرو ببریم. آیا این الگو می تواند مدل خوبی برای من باشد؟
پس سه پله در استفاده از روش تقلید پذیری وجود دارد:
1- سعی کنیم، الگوهای فرزند ثابت باشند. و از بین نروند.
2- ولی اگر جنبه ای از الگوی مثبت، خدشه دار شد، جنبه ی دیگر تقویت بشود.
3- و چنانچه جنبه های منفی الگو بیشتر است، الگو بودن او را از بین ببریم.


لیست کل یادداشت های این وبلاگ

 
 
azzahra