سفارش تبلیغ
صبا ویژن
به بازماندگان دیگران نیکى کنید تا بر بازماندگان شما رحمت آرند . [نهج البلاغه]
 
چهارشنبه 91 خرداد 10 , ساعت 8:9 صبح

از معضلاتی که در جامعه ی امروز زیاد داده می شود، همراهی مادران محجبه با دخترانی بی حجاب است. مادری که برای راضی کردن دخترش نسبت به انتخاب مدل لباسش دچار معضل شده است. به همین دلیل از دغدغه های مهم پدر و مادران این است که: چگونه می توانیم فرزندان با عفافی داشته باشیم؟
جواب این سوال را می توان در چندین پست ذکر کرد. و در هر پست به چندین راه کار تربیتی پرداخته می شود.

گام نخست: پدر و مادرها لطفا رعایت کنند! (توضیح گام را در اینجا بخوانید)

گام دوم: اعتقاد قلبی و التزام عملی والدین به دستورات دینی و ارائه الگویی عملی. وضیح گام را در اینجا بخوانید)

گام سوم: لطفا به فرزندانتان در مورد حجاب چیزی نگویید! (توضیح گام را در اینجا بخوانید)

به فرزند خود شخصیت (توضیح) و حریت (توضیح) و روحیه (توضیح) تفکر بدهیم.
سوالی که در پستهای قبل بدان برخورد کردیم این بود که:

چگونه این سه صفت را در فرزند خود ایجاد کنیم؟
در این وبلاگ، تنها قصد گفتن 4 راهکار جهت ایجاد صفتهای شخصیت، حریت و تفکر در فرزند هستیم.
راهکار اول: تقلید و الگو پذیری.
تعریف: فرزندان در نحوه ی حرف زدن، عصبانی شدن، نشستن، خوردن و ... از شخصیت محبوب خود تقلید می کنند. شخصیت محبوب می تواند پدر و مادر، بازیگران، بازیکنان ورزشی، دوست و... باشد. مثلا پسری که به دنبال داشتن اقتدار پدر خود است، از پدر خود تقلید می کند. و یا اگر دختر ببیند، پدر در مقابل سوال دیگران، می اندیشد و به دنبال یک روش منطقی و عقلانی است، فرزند نیز همینگونه برخورد خواهد کرد، نه اینکه بدون اندیشه، به دنبال جواب دادن به دیگران باشد (= تفکر). و یا اگر مادر اشتباهات خود را بپذیرد (= شخصیت) و یا صفت زشت دیگران را در خود قرار ندهد (= حریت)، خود به خود فرزند نیز، تفکر، شخصیت و حریت پیدا می کند.
تقلید

مثالی برای استفاده از روش تقلید برای ایجاد تفکر و حریت: هیچ گاه به جوان خود نگویید: فلان سریال را نبین. چرا که مطمئن باشید، به طریقی به آن سریال دسترسی پیدا خواهد کرد. بلکه شما هم با او به مشاهده ی فیلم بنشینید، و در مواقع خاص فیلم با ایجاد یک سوال (در حد یکی دو جمله نه یک سخنرانی!) مغز او را به حرکت وادار کنید. مثلا بگویید: چرا بازیگر فیلم، فلان کار را کرد؟ آیا بهتر نبود فلان کار را می کرد؟
اگر چه تقلید پذیری به همراه خود آفاتی را به همراه خواهد داشت که در پست بعد بدان اشاره خواهد شد.لیست کل یادداشت های این وبلاگ

 
 
azzahra